top of page
Writer's pictureOsiris

Könyvheti újdonságok 1. Kenedi János kötete

Kenedi Jánosnak Hogyan kéne embert szeretni? címmel jelenik meg tanulmánykötete az Osiris Kiadónál. A munkát Kőszeg Ferenc és Kis János soraival ajánljuk olvasóink figyelmébe!

„Hiszen csak most volt, az imént, hogy először találkoztunk a Hungária kávéházban: a szódás pohárból vizet fröcskölt a nálam is idősebb, ismert újságíró, Szász István fejére. Ki ez a szemtelen kölyök, hogy így mer viselkedni egy felnőttel? Pedig talán még tizennyolc éves sincs. Aztán kiderült, hogy csak tizennégy. Persze túl a hatvanon nyolc év korkülönbség már nem sokat számít. De akkor, végzős egyetemistaként meg voltam rökönyödve. Hogy kerül ez az idétlen kamasz: ide, a híres irodalmi kávéházba? […] A Hungária mélyvizében véletlenül tanúja voltam egy beszélgetésnek: János éppen az ÉS-sel kiépült kapcsolatát perzselte fel. »Ha ennyire elutasítasz mindent – mondta a lap egyik vezető munkatársa –, akkor lélegzetet se vegyél!« Elképedve néztem rá. Ez az eszes és józan ember valóban elhiteti magával, hogy a levegőt is a rendszernek köszönhetjük?” (Kőszeg Ferenc)



„Egyszer csak halk moraj futott végig a tömegen; határozott, sietős léptekkel három férfi vonult el mellettünk, középen az ifjabb Bibó István, egyik oldalán Illyés Gyula, a másikon János. »Ki az a taknyos?«, méltatlankodott mögöttem egy idősebb férfiú. »Kenedinek hívják«, felelte jól értesült ismerőse. »Ő lesz a másik szónok.« »Ez? Hogy jön ez ahhoz, hogy Illyés Gyula mellett beszéljen?« Nos, Illyés nyelvi bravúrokkal agyonzsúfolt búcsúbeszédében nem sok szó esett arról, hogy mi volt Bibó szerepe a magyar politikai történelemben. János beszéde az övé mellett kicsit döcögősnek hatott, viszont arról szólt, amiről a ravatalnál beszélni kellett: Bibó politikai örökségéről. A magyar társadalom előtt álló feladat létrehozni az egyén szabadságán alapuló, demokratikus politikai közösséget, sulykolta Bibó 1945 és 1948 között.” (Kis János)

21 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page