top of page
Writer's pictureOsiris

Bemutatkozik az Osiris Diákkönyvtár 9. Jókai Mór: A kőszívű ember fiai


A kőszívű ember fiai – melynek eredetileg Anya örökké lett volna a címe, miután Baradlay Kázmér özvegye értékrendjének diadalmaskodásáról, tehát a magyar függetlenség ügyéről (is) szól a mű – két évvel az osztrákokkal való kiegyezés után, 1869 januárjától jelent meg először folytatásokban, A Hon című folyóiratban. Jókai a regényben köztudottan az 1848–49-es forradalom és szabadságharc időszakát idézi, a függetlenséget ábrázolva eszményi célként, az árnyoldalak és viták helyett a(z) (részben) idealisztikus célokra és a hazaszeretet kérdésére helyezve a hangsúlyt.

Jókai saját tapasztalatain, valamint a korabeli sajtóanyagon kívül nagyban támaszkodott Horváth Mihály Magyarország függetlenségi harcának története (1865) című munkája néhány passzusára, de a regény motívumai párhuzamba állíthatók többek között barátja, Boczkó Dániel kormánybiztos életepizódjaival is.

Akadtak elemzők, akik az egyes szereplőket egyértelműen alteregókként értelmezték, s megjelölték azok lehetséges mintáit. Kárpáti Aurél például az öreg Baradlayban Tisza István nagyapja, Tisza Lajos alakját fedezte föl: „Hajthatatlan, rideg, keménykezű férfi volt az öreg Tisza, akinek három gyermeke: Kálmán, Lajos és László lett a modellje A kőszívű ember fiainak. Közülük László a szabadságharc alatt esett el. Akik a Tisza-család történetét közelebbről ismerik, persze tudják mennyire tért el Jókai regényében a valóságtól.” (Lásd Kárpáti Aurél: Jókai regényalakjai. Irodalmi Újság, 1954. aug. 28. 4. p.)

A regény népszerűségét mutatja, hogy 1896-ban Keresd a szíved címmel színpadi változat is született, Krecsányi Ignác munkájának köszönhetően. 1954-ben a Népművelési Minisztérium megbízásából Földes Mihály és alkotótársai diafilmet készítettek Jókai szövege alapján, 11 évvel később pedig a máig klasszikusnak számító filmet is bemutatták Várkonyi Zoltán rendezésében, valamint Mécs Károly, Tordy Géza, Bitskey Tibor, Béres Ilona, Sulyok Mária és Polónyi Gyöngyi legendás alakításával.

Az Osiris Diákkönyvtár sorozat kilencedik darabja sem csupán a fiatal generációknak szól. Azoknak is ajánlhatjuk Jókai művét, akik szeretnék újraolvasni, s egyúttal újragondolni az abban felvetődő kérdéseket – legyenek azok erkölcsi vagy épp történelmi-politikai problémakörök.


68 views0 comments

コメント


bottom of page